هر جایی که ممکن باشد، متخصصین و مشاورین ژنتیک پیشنهادات خاصی برای افرادی که خطر ابتلای بالایی دارند ارائه می‌دهند. این پیشنهادات ممکن است توصیه‌هایی برای بهبود شیوه زندگی و در برخی موارد، مشورت با پزشک جراح برای بحث در مورد گزینه جراحی پیشگیرانه باشد.

پیشنهاد می‌شود افرادی که در معرض خطر بالایی در ابتلا به سرطان،‌ از جمله سرطان پستان و روده به سر می‌برند؛ جهت بررسی علائم اولیه بیماری؛ بطور منظم پایش شوند. در سرطان‌های خانوادگی روده، آزمایش آندوسکوپی از کولون برای تشخیص اولیه سرطان و یا پلیپ‌های پیش‌سرطانی انجام می‌شود. همچنین برای بانوانی که ژن BRCA جهش یافته دارند توصیه شده بطور منظم ماموگرافی و یا اسکن MRI (بسته به سن) انجام دهند.

آزمون‌های بالینی پیشگیری دارویی ( Chemoprevention ) داروهایی را بررسی می‌کنند که در کاهش خطر پیشبرد سرطان نقش دارد. داروهایی که در این زمینه مطالعه شده‌اند، شامل داروهای ضد استروژن (برای سرطان پستان)؛ داروهای ضد بارداری خوراکی (برای سرطان تخمدان) و آسپیرین (برای سرطان پولیپوز آدنومایی فامیلی) هستند. آزمون‌های موفقی شامل استفاده از تاموکسیفن برای کاهش وقوع سرطان پستان در زنانی با خطر ابتلای بالا به بیماری انجام شده است.

آزمون های غربالگری سرطان شامل تست های پزشکی می باشند که در افراد سالم و فاقد هیچ گونه علائم بیماری صورت می گیرد. میزان احتمال ابتلا افراد به سرطان ارثی نوع آزمایش و طول مدت آن را مشخص می کند.

آگاهی از تاریخچه خانوادگی سرطان و سابقه بهداشت شخصی افراد، پزشک را در ارزیابی احتمال ابتلا به سرطان کمک می کند.

آزمون های غربالگری برای سرطان

– سرطان پستان

– سرطان دهانه رحم

– سرطان کولورکتال

– سرطان آندومتر

– سرطان کبد

– سرطان تخمدان

– سرطان پروستات